Historia szkoły - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchucinie

Historia szkoły

Historia szkoły

Pierwsze zapiski o istnieniu szkoły w Wierzchucinie podaje niemiecka kronika szkolna.
Wynika z niej, że pierwsza szkoła jaka istniała na tych ziemiach była szkołą katolicką.
Natomiast w roku 1868 ze wzglądu na dużą liczebność ludności wyznania ewangielickiego założono również szkołę ewangielicką. Placówki te mieściły się w różnych punktach wsi.
W roku 1876 następuje połączenie obydwu szkół.
Uczono wszystkie dzieci razem, tylko nauka religii odbywała się oddzielnie
dla dzieci katolickich i ewangielickich.

W 1907 roku zostaje wybudowany nowy budynek szkolny, w którym do dziś odbywają się zajęcia.
W 1938r. przybywają kolejne izby lekcyjne - oddano do użytku drugi budynek szkoły.
Z racji przynależności wsi w owym czasie do Niemiec nauka odbywa się w języku niemieckim.

W styczniu 1945r. szkoła zostaje zamknięta. Jeszcze tego samego roku, po zawierusze wojennej, zaczynają ponownie odbywać się zajęcia. W bardzo skromnych warunkach 171 uczniów, pięciu klas, uczęszcza na lekcje prowadzone przez dwoje nauczycieli i katechetkę. Nauka odbywa się już w języku polskim.
Prowadzono także kursy repolonizacyjne dla dorosłych. Przybywa uczniów i nauczycieli. W latach sześćdziesiątych dobudowuje się do istniejących dwóch budynków trzeci, tzw. pawilon.

W latach 1973 - 1976 w Wierzchucinie istniała Gminna Szkoła Zbiorcza.
Administracyjnie podlegają jej szkoły w Żarnowcu, Odargowie, Dębkach, Białogórze i Brzynie oraz przedszkole w Prusewie. W wyniku reformy administracyjnej likwidującej gminę w Wierzchucinie, budynek przygotowywany na siedzibę gminy zostaje w 1976r. przekazany na potrzeby szkoły.
Od 1981r. mieszczą się tam oddziały klas 0 - III.
W 1994r. przybywa szkole kolejny obiekt - długo oczekiwana sala gimnastyczna.

W wyniku reorganizacji systemu oświaty, w roku 1998 dokonano zmian w organizacji naszej placówki. Likwidacji uległy szkoły filialne, a w tzw. "nowej szkole" powstaje gimnazjum.
Uczniowie z całego obwodu uczęszczają do szkół w Wierzchucinie.