Dzień Jedności Kaszubów 2023 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchucinie

Dzień Jedności Kaszubów 2023

Język kaszubski w naszej szkole
Dzień Jedności Kaszubów 2023' w Gniewinie
19 marca każdego roku to dla społeczności Kaszubów wielkie święto. Dzień Jedności Kaszubów.
Odbywa się właśnie tego dnia na pamiątkę pierwszej pisanej wzmianki o księciu kaszubskim Bogusławie,
który ziemie nad rzeką Iną niedaleko Szczecina darował zakonowi Joannitów. Dzisiaj to okolice Stargardu. Autorem owej pisanej wzmianki z roku 1238 był papież Grzegorz IX, który w swej bulli wspomniał o hojności Księcia Kaszub. Na zachód od Słupska, aż po Lubekę panowali wówczas książęta pomorscy z rodu Gryfitów. Ich zamki do dzisiaj stoją m. in. w Słupsku, Darłowie i Szczecinie. Właśnie śladami Gryfitów z trzydniową wycieczką do Szczecina udadzą się pod koniec kwietnia uczniowie naszej Szkoły.
Natomiast Gniewino gościć będzie przedstawicieli wszystkich regionów Kaszub. Obecni będą także przedstawiciele potomków emigracji kaszubskiej z Kanady i innych zakątków świata. Wśród mnóstwa atrakcji wyróżnia się każdego roku próba (często udana) bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.
Zachęcamy, bo warto by w niedzielę 19 marca wybrać się rodzinnie do Gniewina i doświadczyć atmosfery jedności, dumy, radości i zabawy. Do zobaczenia w Gniewinie.