Nasze środowisko – największa szkoła świata - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchucinie

Nasze środowisko – największa szkoła świata

Język kaszubski w naszej szkole
Nasze środowisko – największa szkoła świata.
O tym, jak bardzo jesteśmy zależni od natury, która nas otacza, o tym jak jest ona piękna i jak wiele kryje tajemnic, uczniowie j. kaszubskiego oraz kółka edukacji morskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie uczyli się w Błękitnej Szkole Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Władysławowie. W grupach tematycznych badali żywieniowe zwyczaje najcichszych ptaków  o doskonałym słuchu. To sowy. Tak ciche i skromne, że trudno je dostrzec, choć są czasem bardzo blisko nas i naszych domów.  Uczniowie klas 4-6 prowadzili dochodzenie czym się sowy żywią. Wykorzystali do tego wysokiej klasy mikroskopy. Grupa młodsza zadziwiła gospodarzy Błękitnej Szkoły swoją wiedzą o przyrodzie nieożywionej. Dodatkowo doskonale orientowała się we florze, która nas otacza. Uczniowie sami wykonali świece zapachowe w 100 % z naturalnych składników, które daje nam przyroda. Człowiek od zawsze zależny był od przyrody. Obserwował zwierzęta, pogodę. Dostosowywał swoje działania do natury. Z tzw. rozwojem cywilizacyjnym ludzie tracą wiedzę, umiejętności i świadomość, jak wiele ona nam mówi i jak bardzo powinniśmy o nią dbać. Wszelkie działania ekologiczne chronią  przyrodę. Człowiek jest jednym z wielu jej składowych.